شعر "پسر توپخانه" توسط K. M. Simonov: شخصیت های اصلی، تجزیه و تحلیل. پسر توپخانه طرح درس خواندن (کلاس چهارم) با موضوع طرح پسر توپخانه سیمونوف

17.01.2024

درس تصنیف

K. Simonov "پسر یک توپخانه"

توسعه دهنده: کتابدار Butalova Tatyana Leonidovna

اهداف درس:
    آشنایی با کل شعر K. Simonov. آشکار کردن مشکلات اخلاقی در کار: با استفاده از مثال یک عمل شجاعانه سرگرد دیوو شاهکار ستوان پتروفزیبایی معنوی مردم شوروی را نشان دهد. به دانش آموزان کمک کنید تا متوجه شوند که جنگ یک تراژدی وحشتناک است که نباید فراموش شود. برای پرورش حس میهن پرستی در بین نسل جوان.
تجهیزات: پرتره نویسنده، ضبط آهنگ "جنگ مقدس"، "روز پیروزی"، ارائه.

اپیگراف:
جنگ چیست؟ این ما هستیم، بچه های تنها،
هر کدام به تنهایی، در میان هزاران مرد مشابه.
شما سرنوشت گردان ها، لشکرها و ارتش ها را تعیین می کنید،
ماندن، به عنوان یک برابر، رو در رو با مرگ.
یوری سوروک. (اسلاید شماره 2)

در طول کلاس ها

I. مرحله قبل از ارتباط. (آمادگی دانش آموزان برای درک متن شعر). آهنگی از A. Alexandrov به سخنان لبدف - کوماچ به نظر می رسد "جنگ مقدس" (اسلاید شماره 3،4،5) 1). گفتگو. این موسیقی چه حس و چه افکاری به شما می دهد؟(اضطراب، غم و اندوه، جدیت؛ فراخوان دفاع از وطنو غیره.) کشور ما به تاریخ مهمی نزدیک می شود. به کدام؟(66 - سالگرد پیروزی در جنگ جهانی دوم بر آلمان نازی). از این جنگ چه می دانید؟کی با کی دعوا کرداین چه نوع جنگی برای مردم ما بود؟ (رهایی) برای چه جنگیدند؟ چه کسی در این جنگ پیروز شد؟جنگ با خود چه می آورد؟ (جنگ خون است، هیولا است، حالتی غیرطبیعی است؛ یتیم، بیوه، غم بی پایان مادرانی که پسران خود را از دست داده اند و...). چه کتاب ها، شعرهایی درباره جنگ جهانی دوم، درباره قهرمانان (بزرگسالان و کودکان) خوانده اید؟چه جوایز (فرمان‌ها، مدال‌های) جنگ جهانی دوم را می‌شناسید؟
II. مرحله ارتباط. کتابدار:موضوع جنگ همیشه هم در موسیقی و هم در ادبیات مرتبط بوده و خواهد بود، زیرا در روزهای خطر مرگبار که بر کشور ما آویزان بود، مردم شوروی در جبهه ها و در عقب معجزات قهرمانی انجام دادند.شاهکار بزرگ مردم شوروی در جنگ جهانی دوم، شاهکار میلیون‌ها قهرمان نامدار و بی‌نام که کمر فاشیسم را شکستند و آزادی را برای مردم بسیاری از کشورها به ارمغان آوردند، هرگز از خاطره سپاسگزار بشر پاک نخواهد شد. ”K. M. Simonov، معاصر ما، در شعر خود از یکی از این شاهکارها صحبت می کند. (اسلاید شماره 6) K. M. Simonov در سالهای آخر زندگی خود بسیار کار کرد. او شعر، نمایشنامه، رمان نوشت. و موضوع اصلی کار او، مانند گذشته، جنگ بود. و این تصادفی نیست. هنگامی که جنگ در ژوئن 1941 آغاز شد، سیمونوف، مانند بسیاری دیگر از نویسندگان و شاعران شوروی، به جبهه رفت. در طول چهار سال جنگ او را می‌توان در خطرناک‌ترین بخش‌های جبهه دید. سیمونوف به خوبی می دانست جنگ چیست و چقدر غم و اندوه و رنج را برای مردم به همراه دارد، احساس می کرد که گاهی اوقات چقدر می تواند برای یک سرباز غیرقابل تحمل باشد (اسلاید شماره 7)برای خدمت سربازی، برای شجاعت شخصی و بی باکی در طول جنگ، سیمونوف جایزه گرفت نشان پرچم سرخ، دو نشان جنگ میهنی، درجه 1 و صلیب نظامی جمهوری سوسیالیستی چکسلواکی. بسیاری از آثاری که سیمونوف در طول جنگ نوشته بود بر اساس حقایق و رویدادهای واقعی بود. قهرمانان آثار او اغلب به افراد واقعی تبدیل می شدند که شاعر دوش به دوش با دشمن می جنگید. در مورد قهرمانان شعر هم همینطور بود "پسر یک توپخانه" (اسلاید شماره 8،9) خواندن گزیده ای از شعر "پسر توپخانه".

سوالات کلاس:

    شعر چه حال و هوایی ایجاد کرد؟ چه تاثیری روی شما گذاشت؟ کدام قسمت را بیشتر به خاطر دارید؟ کدام خطوط را به خصوص دوست داشتید؟ آنها را رسا بخوانید. مضمون این شعر چیست؟
با کلماتی از متن تأیید کنید که موضوع اصلی شعر "جنگ" است.(نگاه کنید به صفحه 5 کتاب "کنستانتین سیمونوف "پسر یک توپخانه"، ایژفسک، انتشارات اودمورتیا، 1978)

"رعد و برق زد

جنگ بر سر وطن است».

    نویسنده از چه تکنیکی استفاده می کند؟ ( مقایسه "مثل رعد و برق غرش کرد :). شخصیت اصلی شعر کیست؟ (لیونکا). خطوطی را که در مورد دوران کودکی لیونکا می گوید، به وضوح بخوانید.

لنکا پسر محبوبم بود.

بدون مادر، در پادگان.

پسر تنها بزرگ شد.

و اگر پتروف دور باشد -

به جای پدر اتفاق افتاد

دوستش ماند

برای این پسر بچه

    چه کلمات کلیدی را می توانید در ویژگی های پسر برجسته کنید؟
(پسر بچه - یعنی این یک پسر معمولی است، همسال شما). افعالی که لیونکا را در دوران کودکی مشخص می کند برجسته کنید.
    حرف سرگرد را به صورت رسا بخوانید. این ضرب المثل چگونه است و سرگرد برای چه منظوری آن را بیان می کند؟

دست نگه دار پسرم: در دنیا

دوبار نمرد

هیچ چیز در زندگی نمی تواند

از زین بیرون زدم!-

چنین گفته ای

سرگرد داشت.

(این ضرب المثل شبیه دستور یک جنگجوی عاقل و باتجربه به نظر می رسد. سرگرد به دنبال حمایت از پسر است و ایمان به نیروی خود را در او القا می کند. به نظر می رسد می خواهد بگوید که همه چیز کوچک شروع می شود و لنکا با موانع بیشتری روبرو خواهد شد ( موانع) در راه او و اینکه باید یاد بگیرید بر آنها غلبه کنید.)
    چند سال زندگی لنکا را از دیو جدا کرد؟ (برای 12-13 سال). چه چیزی منجر به ملاقات بعدی آنها شد؟ (جنگ). این دیدار چگونه اتفاق افتاد؟

دیو روی نقشه نشست

با دو شمع در حال سوختن...

    تصویری از این دیدار را با کلمات ترسیم کنید. (توسعه تفکر تخیلی).
"یک گودال کم ارتفاع. گرگ و میش، نهرهای شن از شکاف های تیر چوبی می ریزند. دو شمع دودی میز را که با یک سفره پوشیده شده است، روشن می کند." و ناگهان، "یک مرد نظامی قدبلند وارد شد، با چاقوهای اریب در شانه هایش...
    جزئیات پرتره لنکا را برجسته کنید. (یک نظامی قد بلند، چاقوهای کج در شانه ها، باسوک ستوان، همان لب های بچه گانه، دماغ درهم). دیالوگ ملاقات لیونکا با سرگرد را به وضوح بخوانید و سعی کنید احساسات را منتقل کنید (تعجب)سرگرد و لیونکا ( شادی)از ملاقات با پدر دومش ( این ملاقات وضعیت روانی قهرمانان را آشکار می کند). واکنش لیونکا به سخنان سرگرد چیست:

"حیف است، چنین خوشحالی

پدرم مجبور نبود زندگی کند.»

این واکنش به چه معناست؟
    گفتار سرگرد در این شرایط چگونه به نظر می رسد؟ (این ضرب المثل مانند دعوت به شجاعت است، نه تسلیم شدن در غم. به سنت های نظامی پدر خود وفادار باشید. مانند دعوت به انتقام از دشمنان است).
چرا ستوان پتروف باید پشت خطوط دشمن می رفت؟ (وضعیت در آن منطقه سخت بود.)

"یک نبرد سنگین در صخره ها رخ داد"

    چرا سرگرد دیو یک کار خطرناک را به پسرخوانده خود سپرد؟
(سرگرد لیونکا را خودش می دانست و بنابراین، اگر خودش نمی توانست برود، لیونکا، نزدیک ترین و عزیزترین فرد به او، می رفت).

وظیفه و حق پدرم

به خطر انداختن پسرتان؛

من باید قبل از دیگران

پسرت را زودتر بفرست

    چرا دیو نتوانست خودش برود؟ ( برای دیو راحت تر بود که خودش برود. اما او حق نداشت. بالاخره او فرمانده است و جایش در مقر فرماندهی است. دیو البته می‌توانست شخص دیگری را بفرستد، زیرا لیونکا تنها کسی نبود که شجاع بود. اما در این مورد، دیو باید او را بفرستد). آیا فکر می کنید سرگرد دیو فهمید که لیونکا می تواند بمیرد؟ (آره).و با این حال آن را می فرستد. این چگونه دیو را مشخص می کند؟ چنین عملی به چه معناست؟ (در اصل، دیو همچنین شاهکاری را انجام می دهد و به نام زندگی یک هدف مشترک را قربانی می کند، به نام نجات صدها نفر، با ارزش ترین چیزی که دارد - پسرش. دیو با فرستادن لیونکا به چنین وظیفه‌ای پرمسئولانه و خطرناک، چنین نیروی اعتقادی را در گفتار خود قرار می‌دهد که خود مرگ باید فروکش کند. دیو وقتی پسرش را پشت خطوط دشمن می فرستد چه چیزی را تجربه می کند؟ چه ابزارهای هنری و بصری زبان به ما در درک تجربیات او کمک می کند؟ با کلمات متن ثابت کنید. (مقایسه.)

تمام شب، مانند آونگ راه رفتن،

سرگرد چشمانش را نبست،

صبح از رادیو خداحافظ

اولین سیگنال اومد...

    چرا سرگرد دیو اینقدر به لیونکا اطمینان دارد؟ (خود دیو شجاعت، شجاعت، شجاعت را به لیونکا القا کرد، به او آموخت که تسلیم خطرات نشود، وقتی کارها دشوار است ناله نکند). ستوان پتروف هنگام انجام ماموریت چگونه رفتار می کند؟ (بسیار جمع آوری شده و کاسبکار. اعمال دشمن را با دقت مشاهده می کند و دستورات واضح و مختصر را از طریق رادیو مخابره می کند). چه ابزارهای هنری و بصری به ما کمک می کند تا تصویر وحشتناک نبرد را ببینیم؟ (استعاره، مقایسه

به من دریایی از آتش بده! -

    و در نهایت وحشتناک ترین تیم. کدام؟

"آتش!" - پوسته ها در حال پرواز بودند.

"آتش!" - به سرعت شارژ کنید!

مربع چهار، ده

شش باتری بود.

    به من بگو، آیا لیونکا ترسیده بود؟ (بله. در میدان بسیار کوچکی که لیونکا نشسته بود، 6 باتری شلیک می کردند، یعنی 24 اسلحه). لیونکا پتروف چه شاهکاری انجام داد؟ ( او خود را به آتش کشید تا نازی ها را کاملاً شکست دهد). فردی که خود باعث آتش سوزی شده چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ (شجاعت بی حد و حصر، اراده قوی و صلابت).
آیا لیونکا ترسیده بود؟ (آره)
    بچه ها، ریشه شاهکار لیونکا چیست؟ چه چیزی به لیونکا کمک کرد تا به فردی تبدیل شود که قادر به انجام یک شاهکار باشد؟ (از کودکی به لیونکا آموزش داده شد که بر مشکلات غلبه کند. او به او آموخته اند که شجاع، شجاع، شجاع باشد، یاد داده اند که در لحظه های خطر گم نشود. علاوه بر این، لیونکا کسی را داشت که از او الگو بگیرد. پدرش و سرگرد دیو افراد شجاعی هستند. آنها هر کاری کردند تا لنکا به یک جنگجوی شجاع بزرگ شود. چهار بیت آخر شعر چه می گوید؟ (لیونکا تنها کسی نبود که توانست چنین شاهکاری را انجام دهد.

این مسیری باشکوه برای بسیاری...

صدها هزار نفر از مردم شوروی به همان اندازه شجاعانه با دشمن منفور جنگیدند و با همان عزم راسخ آماده انجام وظیفه نظامی خود بودند. و این قابل درک است. بالاخره آنها برای آزادی و استقلال میهن خود جنگیدند).
    اپی گراف چه نقشی دارد؟ (ایده اصلی شعر را آشکار می کند)
خلاصه درس. 1. مضمون اصلی شعر K. M. Simonov "پسر یک توپخانه" چیست؟ ("جنگ"). - پس جنگ چیست؟ (این غم، اشک، ویرانی، گرسنگی، وحشت، جهنم، تراژدی است. اینها یتیمان، بیوه ها، غم اجتناب ناپذیر مادران و به طور کلی افرادی هستند که عزیزان خود را از دست داده اند:) ایده اصلی این شعر چیست؟ ? (دفاع از وطن). لیونکا چه شاهکاری انجام داد؟ و دیو؟2. اظهار نظر و علامت گذاری.III. مرحله پس از ارتباط کتابدار: از شما بچه ها و همه حاضران خواهش می کنم با یک دقیقه سکوت به درگذشتگان تجلیل شود. :متشکرم.درس تمام شد. (موسیقی برای آهنگ پخش می شود "روز پیروزی").

پاسخی گذاشت مهمان

بسیاری از شاعران زمان جنگ قرار بود خبرنگار خط مقدم شوند. "با یک لیکا و یک دفترچه" کنستانتین سیمونوف، که قرار بود نه تنها یک روزنامه نگار عالی، بلکه یک شاعر شود، از خلخین گل به آلمان رفت. به ادبیات در آن زمان اهمیت زیادی داده شد، زیرا در طول جنگ بخشی جدایی ناپذیر از ماشین تبلیغاتی اتحاد جماهیر شوروی بود. با این وجود، حتی در شرایط سانسور شدید، سیمونوف موفق شد شاهکارهای واقعی را خلق کند که در آن هر دو مؤلفه هنری و ایدئولوژیک به صورت ارگانیک همزیستی داشته باشند.
ماه های اول جنگ بزرگ میهنی باعث ایجاد وحشت واقعی در صفوف سربازان شوروی شد. در حال حاضر، هنگامی که دسترسی به اسناد آرشیوی آن زمان باز می شود، مشخص می شود که روحیه رزمی ستایش شده سربازان شوروی تضعیف شده است و در ابتدا فراریان در میدان های جنگ بسیار بیشتر از کشته شدگان بودند. به همین دلیل بود که استالین فرمان معروف اعدام را در محل هر کسی که در طول نبرد سعی در فرار داشت صادر کرد. خوب، شاعران با کمک شعر با پدیده ای مانند فرار از خدمت مبارزه کردند و از شاهکار آن سربازانی که آماده بودند جان خود را برای پیروزی بدهند، ستایش کردند.
در سال 1941، کنستانتین سیمونوف شعر "پسر توپخانه" را منتشر کرد که به دستور دولت با هدف بالا بردن روحیه پرسنل نظامی ساخته شد. با این حال، این اثر بر اساس داستان واقعی دوستی دو افسر خط مقدم است که با هم جنگ داخلی را پشت سر گذاشتند و تصمیم گرفتند زندگی خود را با ارتش پیوند دهند. یکی از رفقای او پسری داشت که در حال رشد بود که به درستی معتقد بود که او نه یک، بلکه دو پدر دارد. سرنوشت دوستان رزمنده را به پادگان های مختلف پراکنده کرد و آنها هزار کیلومتر دورتر از یکدیگر با جنگ بزرگ میهنی روبرو شدند. به زودی یکی از همرزمانش درگذشت و دوستش خوش شانس بود که پسرش لنکا را ملاقات کرد که از یک پسر بچه به یک سرباز شجاع تبدیل شد. و این افسر باتجربه او بود که او را به مرگ حتمی فرستاد، زیرا می توانست جان پسرش را به خطر بیندازد، اما جان هیچ سرباز دیگری را نه.
وظیفه ای که به لنکا سپرده شد بسیار دشوار بود و تمام شب "با راه رفتن مانند آونگ ، سرگرد چشمان خود را نبست." با این حال، حتی اعصاب جنگجوی شجاع هم نتوانست آن را تحمل کند که پسر نامش را به سمت خود کشید. سرگرد جمله مورد علاقه خود را تکرار کرد: "هیچ کس در زندگی نمی تواند ما را از زین بیاندازد." لنکا جان سالم به در برد، اگرچه او غیرقابل تشخیص تغییر کرد. "همه چشمان یک پسر، اما فقط ... کاملا خاکستری" - اینگونه است که کنستانتین سیمونوف قهرمان کار خود را توصیف می کند. این داستان را یکی از شاهدان عینی ماجرا برای او بازگو کرد و بار دیگر تایید کرد که حتی پسران 18 ساله هم می توانند جنگجوی واقعی باشند و حتی به قیمت جان خود در مقابل دشمن مقاومت کنند.

درس خواندن ادبی با موضوع "پسر توپخانه" توسط کنستانتین سیمونوف.

اهداف یادگیری:

یاد بگیرید که با آثاری درباره کودکان و کودکان کار کنید.

معرفی اصطلاحات ادبی تصنیف، شعر;

آموزش تصور و تفسیر تصاویر قهرمانان بر اساس متن.

یاد بگیرید که ایده اصلی یک کار را تعیین کنید.

تمرین مهارت های خواندن؛

معرفی کار و زندگینامه سیمونوف؛

پرورش بردباری، اخلاق، میهن پرستی، عشق به میهن؛

تجهیزات:

تابلوی تعاملی؛

مرکز موسیقی;

یک دیسک با آهنگ های سال های جنگ؛

موضع جانبازان جنگ بزرگ میهنی اوستیا؛

دانلود:


پیش نمایش:

صفحه 8

درس خواندن ادبی با موضوع "پسر توپخانه" توسط کنستانتین سیمونوف.

اهداف یادگیری:

یاد بگیرید که با آثاری درباره کودکان و کودکان کار کنید.

معرفی اصطلاحات ادبی تصنیف، شعر;

آموزش تصور و تفسیر تصاویر قهرمانان بر اساس متن.

یاد بگیرید که ایده اصلی یک کار را تعیین کنید.

تمرین مهارت های خواندن؛

معرفی کار و زندگینامه سیمونوف؛

پرورش بردباری، اخلاق، میهن پرستی، عشق به میهن؛

تجهیزات:

تابلوی تعاملی؛

اسلاید؛

مرکز موسیقی;

یک دیسک با آهنگ های سال های جنگ؛

موضع جانبازان جنگ بزرگ میهنی اوستیا؛

در طول کلاس ها.

I. انگیزه فعالیت های آموزشی.

امروز درس ما با شعار "موفقیت بزرگ با کمی شانس شروع می شود" برگزار می شود.

II. به روز رسانی دانش.

از ون سولنتسف برایمان بگویید. او را توصیف کنید.

پسر چگونه به پیشاهنگان رسید؟

از فرار وانیا بگویید.

چرا پسر قبل از ملاقات با طلایه داران به مردم بی اعتماد بود؟

عقب چیه؟ چه فرقی با جلو دارد؟

چه چیزی خوانندگان را به وانیا جذب می کند؟

چرا نویسنده به قهرمان خود چنین نام و نام خانوادگی گذاشته است؟

والنتین کاتایف در داستان خود ناسازگاری مفاهیم جنگ و کودکی را نشان می دهد. کودکی آغاز زندگی است، شادی، و جنگ ترس، خشونت، هر دقیقه، خطر مرگبار است. مبارزان بزرگسال، سربازان این را می فهمند و به همین دلیل است که وانیا را به عقب می فرستند.

III. تنظیم یک کار یادگیری

1. گوش دادن به آهنگ دفاع مقدس.

2. اپیگراف.

جنگ! مسیر وحشتناک شما

در آرشیوهای غبارآلود زندگی می کند،

در پرچم های پیروزی ها

و در فیلم های پر سر و صدا.

جنگ! دنباله تلخ تو -

هم در کتاب ها و هم در قفسه ها.

N. Starshinov

3. ارائه یک موضع در مورد جانبازان جنگ بزرگ میهنی اوستیای شمالی-آلانیا.

بدون قهرمانی مردم ما در جلو و عقب غیرممکن بود. تمام مردم شوروی برای دفاع از میهن خود قیام کردند و معجزات قهرمانی را به نمایش گذاشتند. در طول ساعات کلاس و درس، ما در مورد سهم ساکنان جمهوری چند ملیتی خود در پیروزی بر فاشیسم بسیار صحبت کردیم. در این غرفه قهرمانان و هموطنانی را می بینید که بالاترین جوایز نظامی را دریافت کرده اند. من فکر می کنم که مسیر زندگی و بهره برداری های آنها علاقه شما را برانگیخته است که از طریق مطالب غرفه ارائه شده می توان رضایت شما را جلب کرد.

من و شما به گشت و گذار در مکان های افتخار نظامی، از جمله یادبود سربازان کشته شده در روستا رفتیم. مایراماداگ، با بقایای سه سرباز که اخیراً توسط موتورهای جستجو در آن دفن شده است. کلاس ما در کمپین های روبان سنت جورج، هنگ جاودانه، نامه به یک کهنه سرباز شرکت می کند.علاوه بر این، ما سالانه به سرباز کهنه کار خود که سه ماه پیش درگذشت، تبریک می گوییم. یادش گرامی باد.

IV. کشف دانش جدید.

1. پیام دانشجو در مورد سیمونوف.

کنستانتین میخائیلوویچ سیمونوف در 28 نوامبر 1915 در خانواده سرهنگ ستاد کل میخائیل آفانگلوویچ سیمونوف و شاهزاده الکساندرا لئونیدوونا اوبولنسکایا متولد شد.پدرش در جنگ جهانی اول در جبهه مفقود شد. این پسر توسط ناپدری اش که یک فرمانده ارتش سرخ بود بزرگ شد. دوران کودکی کنستانتین در اردوگاه های نظامی و خوابگاه های فرمانده سپری شد. خانواده ثروتمند نبود، بنابراین پسر مجبور شد پس از پایان کلاس هفتم به مدرسه برود و به عنوان یک فلز تراش کار کند. پس از 2 سال وارد مؤسسه ادبی شد و در سال 1938 فارغ التحصیل شد. آثار او در مجلات «گارد جوان» و «اکتبر» منتشر شد. در سال 1338 به عنوان خبرنگار جنگ به جبهه اعزام شد. استعداد سیمونوف چند وجهی است. او نویسنده شعر، تصنیف، شعر، رمان، نمایشنامه، فیلمنامه، خاطرات، خاطرات و مقاله است.

2.آشنایی با اصطلاحات ادبی.

تصنیف شعری با فرم خاص است که عمدتاً در مضمونی تاریخی و معمولاً افسانه ای است.

شعر یک روایت داستانی شاعرانه، یک داستان شاعرانه یا یک داستان در شعر است.

2. ویژگی های ژانر اثر.

از نظر اندازه، این اثر به شعر نزدیکتر است و از نظر انحصاری بودن موقعیت - به تصنیف.

3. نمونه های اولیه از شخصیت های اثر.

نمونه اولیه (پرتوتایپ یونانی - نمونه اولیه) یک شخص واقعی است. که به عنوان نمونه اولیه نویسنده هنگام ایجاد یک تصویر هنری عمل می کرد.

این شعر رویدادی از تاریخ هنگ توپخانه 104 توپ را منعکس می کند که در قطب شمال می جنگید. نمونه های اولیه لیونکا (ایوان لوسکوتوف - فرمانده شناسایی توپوگرافی)، دوستان سرگرد دیو (افیم رایکلیس) و پتروف (الکسی لوسکوتوف) هستند.

4. تلاوت مشترک اثر توسط استاد و دانش آموزان خوش خوان. عمیق ترین قسمت های معنایی تصنیف توسط معلم خوانده می شود.

5. کار واژگان.

پادگان یک ساختمان ویژه برای اسکان واحدهای نظامی است.

سرگرد یک درجه افسری است، درجه میانی بین سروان و سرهنگ دوم.

ستوان درجه یک افسری است.

باتری یک واحد توپخانه یا خمپاره است که از چندین تفنگ و خمپاره تشکیل شده است.

شناسایی توپوگرافی - شناسایی موقعیت نقاط منفرد زمین.

V. تحکیم اولیه.

تقسیم یک اثر به قسمت های معنایی و عنوان آن ها.

قسمت اول (فصل 1-5). کودکی لنکا دوستی بین دو رشته. لنکا یک پسر 8-10 ساله است.

قسمت دوم. (فصل 6-7). ملاقات ستوان پتروف با سرگرد دیو. زندگی آرام به پایان رسیده است. پدر لیونکا کشته می شود. لیونکا از مدرسه نظامی فارغ التحصیل شد و به جبهه اعزام شد. او 20 سال دارد. او به نفع دوست پدرش، سرگرد دیو، قرار می گیرد.

قسمت سوم. (فصل 8). کار خطرناک

قسمت چهارم (فصل 9). کار تکمیل شده است.

قسمت پنجم (فصل 10). مبارزه سخت در صخره ها. درود بر قهرمانان

VI. ادغام دانش جدید در سیستم دانش و تکرار.

امتحان با استفاده از تخته سفید تعاملی.

1. این اثر چه زمانی نوشته شده و به کدام رویداد تاریخ ما اختصاص دارد؟

(در سال 1994. جنگ بزرگ میهنی.)

2. سرگرد پتروف و سرگرد دیو کی با هم دوست شدند؟

(ما هنوز با یک غیرنظامی دوست بودیم،

از دهه بیستم.»)

3. جمله مورد علاقه سرگرد دیو؟

("پسرم را نگه دار: در دنیا

دوبار نمرد

هیچ چیز در زندگی نمی تواند

از زین بیرونت کن!")

4. این ضرب المثل چند بار در تصنیف شنیده می شود، چه کسی و با چه لحنی آن را تلفظ می کند؟

(لیونکا آن را برای پنجمین بار، 4 بار توسط سرگرد دیو تلفظ می کند.

1) دستورالعمل

2) دعوت به شجاعت و انتقام از دشمنان

3) تشویق کردن، القای اعتماد به نفس

4) افتخار به پسرخوانده اش)

5. لیونکا چه شاهکاری انجام داد؟

(بر روی خود آتش سوزی کرد.

"من پوسته هایم را باور دارم

آنها نمی توانند من را لمس کنند.")

6. رتبه لیونکا چند بود؟

("به دیو در هنگ اختصاص داده شد

ستوان پتروف بود.")

7. دستورات لنکا 3/10، 4/10، 5/10 به چه معناست؟

(قلمرو به مربع هایی تقسیم می شود که هر کدام تعداد مخصوص به خود را دارند.)

8. «درخت های مورب در شانه ها». چقدر است؟

(میزان طول روسی برابر با 3 آرشین 2 متر و 13 سانتی متر است. این چیزی است که آنها در مورد مردی گشاد و قد بلند گفتند.)

9. چند باتری به میدانی که لیونکا بود برخورد کرد؟

("چهار مربع وجود دارد،

ده

شش باتری خورد.")

10. در شش باتری چند تفنگ وجود دارد؟

(هر باتری به ترتیب دارای 4 اسلحه است، 6 باتری دارای 24 اسلحه است.)

11. نمونه اولیه لیونکا و سرگرد دیو کیست؟

(لیونکا - ایوان آلکسیویچ لوسکوتوف، سرگرد دیو - سرگرد ریکلیس افیم سامسونوویچ.)

7. فعال سازی فعالیت ذهنی دانش آموزان از طریق تحلیل ضرب المثل ها.

کدام یک از ضرب المثل های زیر معنای کار سیمونوف را بیشتر منعکس می کند؟

1) درخت را در میوه هایش ببینید و انسان را در اعمالش.

2) سرزمین خود حتی در غم و اندوه شیرین است.

3) وطن یک مادر است، بدانید چگونه برای آن بایستید.

4) دوستان در مشکل شناخته می شوند.

8. قسمت پایانی درس.

ما باید قهرمانان و شرکت کنندگان در جنگ بزرگ میهنی را که به ما زندگی مسالمت آمیزی بخشیدند به یاد بیاوریم و به آنها احترام بگذاریم.

مردم! تا زمانی که قلب ها می تپند،

یاد آوردن

خوشبختی به چه قیمتی برنده می شود؟

لطفا. یاد آوردن!

R. Rozhdestvensky

جنگ بزرگ میهنی وحشتناک ترین جنگ در تاریخ کشور ما بود. اما حتی امروز دنیا آشفته است و حتی جنگ‌های کوچک که گاهی به آن «درگیری‌های مسلحانه» می‌گویند، اقدامات تروریستی، غم و اندوه وحشتناکی را برای مردم به ارمغان می‌آورد، خانواده‌ها را ویران می‌کند، کودکان را یتیم، معلول می‌کند و روح آن‌ها را فلج می‌کند.

کتاب‌های مربوط به جنگ به ما کمک می‌کنند تا عمق غم و اندوه دیگران را ببینیم و درک کنیم، حداقل کمی آن را تجربه کنیم، به یاد کسانی باشیم که در جنگ بزرگ میهنی و سایر جنگ‌هایی که شهروندان کشور ما در آن شرکت کردند، جان باختند.

یاد و خاطره سربازان جان باخته را با یک دقیقه سکوت گرامی بداریم.

9. تأمل در فعالیت های آموزشی.

چه چیز جدیدی در درس یاد گرفتید؟ دانش کسب شده را کجا می توان به کار برد؟


شعر «پسر توپخانه» اثر سیمونوف یکی از مشهورترین آثار این نویسنده و شاعر مشهور است. این به ویژه نه تنها به دلیل شایستگی های ادبی آن، بلکه به این دلیل که بر اساس یک رویداد واقعی است، ارزشمند است، که نویسنده در سفرهای خبرنگاری خود در طول جنگ بزرگ میهنی از آن مطلع شد. این اثر به قدری محبوب شد که بسیاری از خوانندگان می خواستند در مورد سرنوشت قهرمان نمونه اولیه بدانند که بلافاصله با خواندن میلیون ها نفر در مورد شاهکار او به شهرت رسید.

بیوگرافی مختصر

شعر کوتاه سیمونوف "پسر توپخانه" را باید در چارچوب کار شاعری در نظر گرفت که مضامین نظامی برای او پیشرو بود. او در سال 1915 به دنیا آمد و مدتی به عنوان تراشکار مشغول به کار بود. با این حال، او خیلی زود استعداد ادبی را کشف کرد و شاعر مشهور آینده از دانشگاه ادبی فارغ التحصیل شد.

در دهه 1930، او شروع به انتشار آثار خود کرد. وی پس از گذراندن دوره های خبرنگاری جنگ وارد خدمت سربازی شد. نویسنده در طول جنگ از جبهه‌های مختلف بازدید می‌کرد و از هر چیزی که می‌دید یادداشت‌برداری می‌کرد و مقالاتی منتشر می‌کرد. او با روزنامه های ایزوستیا و نبرد بنر همکاری داشت. در طول سال های جنگ، او اشعار جنگ معروف خود را نوشت که شهرت همه اتحادیه برای او به ارمغان آورد.

سیمونوف پس از جنگ به فعالیت های اجتماعی و ادبی خود ادامه داد. نویسنده سردبیر مجله دنیای جدید و سایر نشریات بود. در دهه 1969-1970، او نمایشنامه های خود، آثار معروف، از جمله سه گانه معروف "زنده ها و مردگان" و همچنین مقالات و اشعار خود را منتشر کرد. علاوه بر این، مناصب سیاسی برجسته ای نیز داشت. این شاعر در سال ۱۳۵۸ درگذشت.

تاریخ شعر

شعر "پسر توپخانه" سیمونوف در سال 1941 در این شرایط سروده شد. در طول جنگ به کار و سفر به جبهه های مختلف جنگ پرداخت و مقالاتی درباره عملیات نظامی منتشر کرد. در پایان سال اول جنگ، نویسنده به جبهه شمال رفت. و در اینجا او از سرگرد رایکلیس داستان شگفت انگیزی شنید که چگونه پسر رفیق خود را که تقریباً در تیراندازی متقابل جان خود را از دست داده بود برای شناسایی وحشتناک به عقب آلمانی ها فرستاد. این ستوان ایوان الکسیویچ لوسکوتوف بود که در یک هنگ توپخانه خدمت می کرد. به دستور فرمانده، او به همراه دو رادیو دیگر به ارتفاعی رفت تا مختصات موقعیت آلمان ها را بدهد و از این طریق نقاط حمله به دشمن را که توسط نیروهای فرماندهش انجام می شد، تصحیح کند. هنگامی که مکان آنها کشف شد، آلمانی ها به روی پناهگاه آتش گشودند. لوسکوتوف، با به خطر انداختن جان خود و همرزمانش، مختصات مکان خود را داد تا رایکلیس بتواند به دشمن ضربه بزند. او به همراه دوستانش به طور معجزه آسایی جان سالم به در برد و مجروح به مقر بازگشت. این اتفاقات رخ داده و در شعر منعکس شده است.

تقسیم به قطعات

شعر سیمونوف "پسر توپخانه" را می توان تقریباً به پنج بخش تقسیم کرد. اولی به شرح دوستی دو سرگرد، دیو و پتروف اختصاص دارد. هر دو با هم در جنگ داخلی با سفیدپوستان جنگیدند، سپس در یک هنگ توپخانه خدمت کردند. پتروف پسری به نام لنکا داشت که مورد علاقه دیو قرار گرفت؛ دومی در زمان غیبت دوستش اساساً جایگزین پدر پسر شد: او به او اسب سواری آموخت و با او وقت گذراند.

بخش دوم شامل شرح زندگی دوستان در جدایی است: پتروف در جبهه جنوبی جنگید، جایی که قهرمانانه جان باخت، و دیو در شمال جنگید، جایی که با تاخیر از مرگ دوستش مطلع شد.

بخش سوم می گوید که چگونه لنکا، که اکنون ستوان پتروف بالغ است، در خدمت سرگرد است که اکنون فرمانده او شده است.

قسمت چهارم و اوج در مورد شاهکار یک ستوان جوان در کوهستان می گوید، زمانی که او به تنهایی، مانند نمونه اولیه خود، با به خطر انداختن جان خود، مختصات مکان آلمان ها را داد و در واقع خود را به آتش کشید. و بندهای کوتاه پایانی صحنه ملاقات بین سرگرد و لنکا را توصیف می کند که به طور معجزه آسایی زیر تیراندازی وحشتناک از هر دو طرف جان سالم به در برد.

تصاویر دوستان

مقاله سیمونوف "پسر توپخانه" بسیار محبوب بود. شعر با مختصر و مختصر روایت متمایز است، اما انگیزه های دوستی خط مقدم، شجاعت و شجاعت سربازان عادی در لحظه خطر قوی تر و گویاتر به نظر می رسد. این شاعر یکی از اولین کسانی بود که موضوع مرد روس در جنگ را مطرح کرد. چنین افرادی دو قهرمان مقاله، سرگرد دیو و پتروف هستند. کار "پسر توپخانه"، که تجزیه و تحلیل آن در درجه اول باید شامل ویژگی های آنها باشد، با توصیف یک دوستی قوی آغاز می شود.

نویسنده تصاویری از این شخصیت ها را در عباراتی بسیار پراکنده اما واضح ترسیم می کند. از بیت های کوچک می آموزیم که هر دو جنگیدند، به طور منظم خدمت سربازی را انجام دادند و وظیفه خود را انجام دادند. شاعر عمداً از استفاده از القاب دیدنی پرهیز می کرد ، زیرا ظاهراً می خواست نشان دهد که قهرمانان او معمولی ترین و ساده ترین افراد ، نمایندگان نمونه نسل خود هستند. بنابراین، تصاویری که او خلق کرد برای خوانندگان عادی بسیار نزدیک و قابل درک شد، بسیاری از آنها با خود مبارزه کردند و توانستند خود را در این شخصیت ها بشناسند.

ویژگی های لنکا

یکی از چهره های برجسته دوران جنگ K. M. Simonov بود. "پسر توپخانه" (شخصیت های اصلی به عنوان سربازان عادی توصیف می شوند که به سادگی وظیفه خود را انجام می دهند و به همین دلیل است که آنها یک شاهکار واقعی را انجام می دهند) بلافاصله در بین خوانندگان محبوبیت پیدا کرد.

لنکا پتروف در ابتدا توسط شاعر به عنوان معمولی ترین پسر، بداخلاق، شاداب توصیف می شود که به سرگرد دیو و همان پدر دومش وابسته است. اما او دقیقاً در بزرگسالی خود را کاملاً نشان می دهد ، وقتی که قبلاً یک مبارز واقعی است ، در مقر سرگرد تحت فرمان او می ماند. "پسر توپخانه" عمدتاً به شرح شاهکار او اختصاص دارد. ساختار شعر به گونه ای است که به طور مداوم و تدریجی شخصیت لنکا را در لحظه تعیین کننده ای که در حین شناسایی به او سپرده شد، نشان می دهد.

ترکیب بندی

شعر «پسر توپخانه» که خلاصه ای کوتاه از آن را نیز باید در تحلیل اثر گنجاند، یک داستان کامل است که روایتی از زندگی چند نفر است. دامنه زمانی آن بدیهی است که چندین دهه را شامل می شود. ابتدا در مورد سال های جنگ داخلی صحبت می کند که شش تا هفت سال به طول انجامید، سپس نویسنده به طور خلاصه به دوره بین جنگ ها اشاره می کند که دوستان با هم وقت می گذراندند و سرگرد دیو با لنکا دوست شد.

بخش اصلی و اوج به شرح شاهکار لنکا اختصاص دارد که در خطر جان خود اطلاعاتی در مورد مکان آلمانی ها از طریق رادیو مخابره کرد. و در نهایت، قسمت پایانی و پایانی به تشریح دعوا می‌پردازد: شخصیت اصلی وظیفه خود را با افتخار انجام داد، اما در این چند ساعت از نگرانی و هیجان کاملاً خاکستری شد.

روابط بین شخصیت های اصلی

یکی از برجسته ترین شاعران دوران جنگ، K. M. Simonov بود. «پسر توپخانه» یکی از بهترین آثار اوست. این نه تنها به دلیل نمایش لمسی دوستی خط مقدم و توصیف رسا از نبرد، بلکه برای روانشناسی قهرمانان نیز جالب است. نویسنده با استادی احساسات، عواطف و تجربیات سرگرد دیو را منتقل می کند که مرد جوانی را به چنین مأموریت خطرناکی فرستاد که او را به عنوان یک پسر بزرگ کرد و به نوبه خود او را پدر خود می دانست.

درباره شاهکار قهرمان

نقطه اوج اپیزود لحظه ای است که لنکا مختصات لوکیشن خودش را برای ضربه زدن فرا می خواند. در اینجا شاعر در چند عبارت کوتاه، حال سرگردی را که با این وجود همچنان به فرمان آتش ادامه می داد و دستور ضربات به جایی که شخصیت اصلی بود، می رساند. بنابراین صحنه ای که سرگرد در نهایت به جستجوی مردمک چشم خود می پردازد و او را زنده می یابد، بسیار تکان دهنده بود. کنستانتین سیمونوف دقیقاً با این توانایی در به تصویر کشیدن احساسات مردم عادی در جنگ بود. «پسر توپخانه‌دار» یکی از برجسته‌ترین آثار در این زمینه است.



© dagexpo.ru، 2024
وب سایت دندانپزشکی